להזמנות 03-6816141
נגישות
  • ניווט מקלדת
  • צבעוניות חד-גוונית
  • צבעוניות הפוך
  • A-A-A
מאמרים
blog.jpg

אז מה בעצם טוב כל כך בתלבושת אחידה?

יש לא מעט טענות נגד החובה להגיע עם תלבושת בית ספר, אך כדאי להכיר את היתרונות ולהבין כיצד הם יכולים לתרום לנו במהלך שנות הלימודים וגם לאחר מכן.היתרונות בתלבושת אחידה

ברוב בתי הספר מחייבים כיום את התלמידים להגיע עם תלבושת אחידה. בחלק מהמוסדות מדובר בתלבושת בית ספר מלאה ובמוסדות אחרים החובה כוללת חולצות בית ספר בלבד. עם השנים הועלו טענות רבות נגד החובה ללכת עם התלבושת האחידה. טענות אלו התייחסו לכך שכאשר נוטלים מהתלמיד את יכולת בחירת בגדים לבית ספר, מונעים ממנו את האפשרות לבטא את הייחודיות שבו. בנוסף, עבור ההורים מדובר במטלה אשר מעמיסה עליהם גם מבחינה כלכלית וגם מבחינת זמן, מכיוון שהם נאלצים לקנות בכל עונה בגדים מותאמים ולא תמיד מוצאים את כל הפריטים בחנות אחת ואז יש צורך לכתת רגליים בין מספר חנויות, ולעמוד בתור להדפסת הסמל.

אז מה בעצם התועלת בתלבושות האחידות?

כמו בכל דבר בחיים, תמיד יש יתרונות וחסרונות, וצריך להסתכל על התמונה המלאה ולראות מה גובר על מה. הטענות לגבי ביטול האינדיבידואליות של התלמיד והעומס המיותר שנוצר על ההורים הן טענות לגיטימיות, אך השאלה האמתית היא האם לתלבושת אחידה יש גם תרומה משמעותית ועל כך ננסה לענות.

העובדה שכל התלמידים מסתובבים עם תלבושת אחידה היא יתרון גם עבור צוות בית הספר ואי אפשר להתעלם מכך. כאשר יוצאים לטיולים או לאירוע מסוים מחוץ לכתלי בית הספר, קל לזהות את התלמידים לפי הלבוש והסמל של המוסד הלימודי, אולם אי אפשר להצדיק ביתרון זה בלבד וצריך לבחון האם יש יתרונות גם עבור התלמידים עצמם.

מטבע הדברים, בכל מוסד לימודי, לומדים תלמידים אשר מגיעים מרקעים שונים וממשפחות במצב סוציואקונומי אחר אחת מהשנייה. כיום, כשהשאיפה ללבוש מותגים רק הולכת וגדלה, הופכת התלבושת האחידה להזדמנות ליצור שוויון בין התלמידים, לפחות במראה החיצוני. בדרך זו אין תלמיד שירגיש שווה פחות לעומת תלמיד אחר, ונקודת ההתחלה תהיה זהה לכולם. כמו כן, בהמשך החיים יהיו מסגרות בהם חייבים ללכת עם לבוש אחיד, כמו בצבא או במקומות עבודה מסוימים שצריך ללבוש ביגוד עובדים כמו שיש אצל בגדי עבודה מטס - והאפשרות לרכוש את ההרגלים האלו בגילאים צעירים תקל מאד בהמשך החיים.

בסופו של דבר, מגלים שלתלבושת אחידה יש יתרונות רבים שאי אפשר להתעלם מהם וגם לחסרונות יש כיום מענה מתאים, בזכות האפשרות להזמין דרך האינטרנט חולצות בית ספר ולבחור מבין מגוון רחב של גזרות, מידות וצבעים.

חזרה למאמרים